Projekty Fundacji

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o działaniach Fundacji TAURON? Poznaj szczegóły realizowanych przez nas projektów oraz poznaj naszych podopiecznych. 
 • Fundacja TAURON przekazała na rzecz Caritasu darowiznę, która pomogła w sfinansowaniu zakupu tornistrów z tzw. wyprawką szkolną. Kolorowe plecaki pełne zeszytów, bloków rysunkowych, plasteliny i przyborów szkolnych zostały przekazane dzieciom uchodźców z Ukrainy. Najmłodsi wkroczyli w nowy semestr zaopatrzeni w niezbędne do nauki i rozwijania potencjału materiały.

  Plecaki z wyprawką dla dzieci uchodźców

 • Rejs po wybrzeżu Chorwacji dla 23 uczestników, borykających się z chorobą nowotworową, osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich – to projekt Fundacji La Cinta, który wsparliśmy finansowo. Pływanie na jachcie bez względu na stan kondycji fizycznej, psychicznej oraz wiek, gdzie każdy pełni określoną funkcję powoduje, że każdy odkrywa w sobie pokłady siły, hartu ducha i zaradności. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń o przygodzie i oderwaniu się od codzienności.

  Uczestnicy rejsu po wybrzeżu Chorwacji
 • Ludzie, pasja i muzyka – to najlepsze elementy na bazie których można zbudować coś niezapomnianego. Tym razem wsparliśmy finansowo „Folk-Up!” Festiwal Muzyki Folkowej w Łodygowicach. Wydarzenie to dało przestrzeń osobom w różnych grupach wiekowych do twórczego spojrzenia na muzykę tradycyjną. Festiwal to zarówno warsztaty, w czasie których uczestnicy wymieniają się swoimi doświadczeniami, jak i koncerty łączące tradycję i nowoczesne spojrzenie na muzykę lokalnych społeczności.   

  Festiwal Muzyki Folkowej w Łodygowicach
 • Fundacja TAURON przekazała darowiznę na zakup pięciu agregatów prądotwórczych dla polskich medyków i wolontariuszy niosących pomoc w Ukrainie w okresie rosyjskiej inwazji. Dzięki współpracy z Fundacją Zakres, zajmującą się pomocą humanitarną, zostały one dostarczone grupom niosącym bezpośrednią pomoc medyczną.
  Agregaty prądotwórcze
 • Na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedlcu Dużym trafił fabrycznie nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy przeznaczony do likwidacji zagrożeń środowiska naturalnego. Auto to jest niezbędne w efektywnej działalności na rzecz społeczności lokalnej, zapewniając bezpieczeństwo i pomoc w sytuacjach kryzysowych.
  Zobacz zdjęcia
 • Fundacja TAURON niejednokrotnie wspierała placówki oświatowe. Tym razem pomogliśmy Szkole Podstawowej nr 30 im. Karola Miarki w Rudzie Śląskiej wyremontować aulę, która przez szkody spowodowane zalaniem z dachu i codzienną eksploatacją wymagała pilnej renowacji. Odświeżone ściany i nowe podłogi pozwoliły na powrót do dawnej świetności najbardziej reprezentatywnego pomieszczenia w budynku.

  Remont szkoły w Rudzie Śląskiej

   

 • Fundacja TAURON nieustannie wspiera ogarnięty wojną sąsiadujący kraj. Instytut Serca Ministerstwa Ochrony Zdrowia Ukrainy otrzymał darowiznę rzeczową w postaci narzędzi chirurgicznych o wartości blisko 86 000,00 zł., służący do przeprowadzania operacji kardiologicznych. Z uwagi na niebezpieczeństwa i zwiększająca się liczbę chorych oraz potrzebujących, istotne jest by pacjenci mogli przechodzić małoinwazyjne operacje, dzięki czemu czas rekonwalescencji jest znacznie skrócony a liczba operacji zwiększona.
  Przeczytaj podziękowanie dla Fundacji TAURON
 • Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Gliwicach otrzymało od Fundacji środki finansowe na zakup dziesięciu łóżek szpitalnych wraz z osprzętem. Łóżka te są dedykowane placówkom medycznym i umożliwiają sprawne wykonywanie czynności opiekuńczych jednocześnie podnosząc komfort pacjentów. Wyposażenie w siłowniki elektryczne do regulacji leżyska (podparcie pod plecy oraz podparcie kolan) a także zmiana wysokości, czyni je bardzo funkcjonalnymi.

  Fundacja Tauron Łózka szpitalne dla hospicjum

 • Fundacja TAURON aktywnie wspiera Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Katowicach. Tym razem dofinansowano zajęcia hipoterapii, dogoterapii oraz rehabilitacji w basenie. Celem było stworzenie warunków do wsparcia procesu leczenia oraz socjalizacji. Wsparcie projektu umożliwiło podopiecznym WTZ w Katowicach-Giszowcu pokonywanie lęków i barier psychologicznych, wyrażanie swoich emocji i komunikację ze światem zewnętrznym w przestrzeni publicznej.

  Funacja Tauron Hipoterapia
 • Fundacja TAURON sfinansowała zestaw fantomów do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Rększowicach. OSP od lat prowadzi szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dzięki posiadanej wiedzy i zakupionemu sprzętowi będą uczyć jak ratować życie osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia. Uczestnicy szkoleń nabędą umiejętności prawidłowego zgłoszenia zagrożenia a także jak należy postępować z osobą, której zdrowie jest zagrożone.


  Fantomy do resuscytacji
 • Po raz kolejny Fundacja TAURON wsparła organizację Memoriału Agaty Mróz- Olszewskiej – wydarzenia upamiętniającego jedną z najwybitniejszych polskich siatkarek. Oprócz sportowych emocji i rywalizacji na boisku, spotkanie miało na celu podniesienie świadomości społecznej dotyczącej znaczenia honorowego krwiodawstwa, transplantacji i rejestracji dawców szpiku kostnego. Pod hasłem „Podaruj innym cząsteczkę siebie” promowano solidarność społeczną oraz wrażliwość na potrzeby słabszych.

  Plakat - X Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej

 • Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości podczas TAURON Junior Cup po raz kolejny odbyły się w duchu współzawodnictwa i sportowej rywalizacji.

  W ramach czwartej edycji turnieju udział wzięły dzieci i młodzież z lokalnych klubów sportowych zlokalizowanych w czterech województwach południowej Polski.

  Fundacja TAURON sfinansowała nagrody dla 19 drużyn. Za pierwsze miejsca w każdej kategorii wiekowej przewidziano nagrodę w wysokości 15 tys. zł, drużyny z miejsca drugiego otrzymały 10 tys. zł, zaś z trzeciego –  5 tys. zł. Gra o jeszcze wyższą stawkę toczyła się w najstarszej grupie wiekowej. 10-latkowie walczyli dodatkowo o wyjazd szkoleniowy na Maltę. Ostatecznie na zgrupowanie na wyspie wyjedzie drużyna KS Zakopane.

  Oto tegoroczni laureaci: KS 94 Rachowice UKKS KATOWICE Stowarzyszenie Akademia Piłkarska Srebrni Olkusz Klub Sportowy Zakopane CAN PACK Okocimski Brzesko TS Chemik Kędzierzyn – Koźle UKS FA Bolesławiec Pogoń Oleśnica Juventus Academy Piekary Śląskie Sp. z o.o. SRS Gwiazda Ruda Śląska Akademia Zagłębia Sosnowiec UKS KS Chełmek Krakus Nowa Huta UKS Hattrick Głuchołazy Osiedlowy Klub Sportowy Orzeł Pawłowice Wrocław Szkoła Futbolu Staniątki Akademia Piłkarska Nadwiślanka Nowe Brzesko  AP Bumerang Wrocław  Nysa Kłaczyna


  Zdjęcie pucharów Zdjęcie medali
 • Fundacja TAURON wsparła w tym roku Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego Wieliczka, który tworzą: szkoła podstawowa oraz liceum ogólnokształcące specjalizujące się w szkoleniu sportowym w trzech dyscyplinach – piłka nożna, piłka siatkowa oraz pływanie. Podopieczni w latach 2019-2021 osiągnęli liczne sukcesy na arenie narodowej zdobywając między innymi:
  • tytuł Wicemistrzyń Polski Młodziczek w piłce siatkowej, zdobywając tym samym szanse na reprezentowanie Polski w Mistrzostwach Europy Młodziczek,
  • brązowy medal Igrzysk Dzieci w halowej piłce nożnej chłopców,
  • złoty medal w Igrzyskach Dzieci w halowej piłce nożnej dziewcząt.

  Dzięki naszemu wsparciu utalentowani, młodzi adepci otrzymali niezbędny sprzęt oraz stroje sportowe dzięki którym mogą sięgać po kolejne laury w swoich dyscyplinach.

  Zdjęcie obejmujących się zawodników juniorskiej drużyny piłkarskiej

  Źródło: zdjęcie dzięki uprzejmości ZSNMS Wieliczka
 • Fundacja TAURON wsparła Kampanię Różowy Mikołów 2022 promującą zdrowie, aktywność ruchową oraz profilaktykę nowotworową.
  W dniu 8 października rynek miasta zamienił się w ogromne, różowe miasteczko. W ramach „Soboty dla zdrowia” odbyły się konsultacje lekarskie i badania. Była to okazja do zadbania o swoje zdrowie oraz urodę.
  Uczestnicy aktywnie spędzili czas podczas biegu, rajdu rowerowego oraz marszu „Różowej Wstążki”.
  Tegoroczną kampanię zamknęła konferencja WaLECZne Kobiety, która składała się z 3 bloków tematycznych:
  1. „Daj sobie szansę – czyli co każda kobieta powinna wiedzieć o nowotworach” - panel ekspercki.
  2. „Historie rakiem pisane” – rozmowy z kobietami, które chorują na raka piersi.
  3. "W każdej kobiecie jest wojowniczka" – wystąpienie Iwony Guzowskiej.
  Było merytorycznie, inspirująco i wzruszająco.

  Poniżej link do filmiku edukacyjnego
  https://www.facebook.com/KatarzynaSyryjczykSlomskaMikolow/videos/516455216716235

  Grupa osób w różowych koszulkach

  Źródło: https://silesia24.pl/wiadomosci/szczegoly/mikolow-znow-byl-rozowy-wszystko-to-aby-promowac-badania-profilaktyczne-39145
 • Biorąc pod uwagę najpilniejsze potrzeby żołnierzy w Ukrainie, Fundacja TAURON przekazała Fundacji Cross Borders darowiznę w kwocie 150 000,00 zł w celu zakupu specjalnych plecaków medycznych wraz z niezbędnym do udzielania pomocy na froncie wyposażeniem.

  Fundacja Cross Borders powstała na bazie Zespołu Medycznego Centrum Urazowego w Sosnowcu - grupie wolontariuszy - lekarzy, ratowników medycznych i osób, dla których zasadą jest, że trudnych sytuacji nie można pozostawiać samym sobie. 
  Członkowie fundacji działali aktywnie już na początku pandemii „kiedy nikt jeszcze nie wiedział, jak to (Covid-19) leczyć”. 

  „Zaczęło się od słynnego Czernichowa, gdzie nasz zespół wszedł na teren absolutnie skażony, gdzie żadne służby wejść nie chciały. Przecieraliśmy te covidowe szlaki. Potem realizowaliśmy podobne działania w domach pomocy społecznej w Jaworznie, Piekarach Śląskich itd.” – wylicza w rozmowie z portalem Niezależna.pl Wiceprezes Fundacji Cross Borders Jacek Skorek.

  Kiedy świat obiegła informacja o ataku Rosjan na Ukrainę „trzeba było jechać i pomagać. Jak się okazało, byliśmy pierwszym zagranicznym zespołem, który działał po tamtej stronie” – mówi Jacek Skorek.

  „Firma TAURON poprzez swoją Fundację przekazała nam 150 tys. zł. Mało osób zdaje sobie sprawę, że wyposażenie takiego jednego plecaka medycznego dla ratownika na polu walki to jest ponad 5 tys. zł, więc pieniędzy, które przekazał nam TAURON wystarczyło na 25 plecaków i kilkaset opatrunków hemostatycznych. Warto jednak pamiętać, że te plecaki ratują życie wielu żołnierzom, dlatego każda tego typu pomoc to są kolejne uratowane ludzkie istnienia.”– zaznacza Wiceprezes Fundacji Cross Borders w rozmowie z portalem Niezależna.pl

  Cieszymy się, że nasze wsparcie dotarło bezpośrednio na teren Ukrainy, a żołnierze walczący na froncie mogli otrzymać niezbędną pomoc medyczną.

  Plecak medyczny dla ratownika na polu walki

  Podziękowania w języku ukraińskim
 • Celem Programu jest wspieranie dzieci i młodzieży osiągających bardzo dobre wyniki w nauce oraz posiadających udokumentowane osiągnięcia sportowe lub artystyczne. Ofiarowane przez Fundację Tauron wsparcie finansowe dla podopiecznych pracowników GT, stanowi nagrodę za trud włożony w naukę i jest motywacją do dalszej pracy i osiągania jeszcze lepszych wyników. Wsparcie Fundacji ma się przyczynić do rozwijania talentów i ułatwiania uczniom kształcenia na najwyższym poziomie oraz rozwijanie pasji. Warunki otrzymania pomocy objętej programem określone zostały w Regulaminie przyjętym przez Zarząd Fundacji.

  Diamenty TAURONA - wniosek
  Zasady przyznawania darowizn w Programie Diamenty TAURONA
 • Dwie sale operacyjne w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej będą miały nowe oświetlenie. 100 tysięcy złotych na ten cel przekazała placówce Fundacja Tauron.
  Zakupione lampy operacyjne stanowią niezbędne wyposażenie bloku operacyjnego. Sprzęt wykorzystywany dotychczas jest mocno wyeksploatowany i ulega częstym awariom – mówi Tadeusz Szczerbaty, zastępca dyrektora ds. eksploatacyjno-technicznych WCSKJ. – Nowe lampy oznaczają  funkcjonowanie dwóch w pełni sprawnych stanowisk operacyjnych, a w konsekwencji zwiększenie liczby przeprowadzonych zabiegów operacyjnych. Efektem tego działania będzie skrócenie czasu oczekiwania na zabiegi operacyjne dla pacjentów – dodaje wicedyrektor Tadeusz Szczerbaty.
  Wsparcie finansowe zapewniła Fundacja TAURON, która jest organizacją pożytku publicznego, działającą w oparciu o pozyskane środki oraz działania dobroczynne pracowników Grupy TAURON, podejmowane w ramach wolontariatu pracowniczego.
  Celem Fundacji jest prowadzenie działalności publicznej i społecznie użytecznej w zakresie działalności charytatywnej, ochrony i promocji zdrowia, działania na rzecz osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. Jako organizacja pożytku publicznego chcemy pomagać mieszkańcom południa Polski – wyjaśnia Barbara Stefaniak-Gnyp, prezes Fundacji TAURON.

  Zobacz film
 • Nawet Ci, którzy codziennie niosą pomoc, czasem jej potrzebują. Fundacja niejednokrotnie wsparła jednostki straży pożarnej dofinansowując wozy strażackie oraz niezbędny sprzęt.  Jednostki OSP działają nawet w najmniejszych miejscowościach, a strażacy ochotnicy najczęściej jako pierwsi są na miejscu tragicznych zdarzeń. Gaszą pożary, ratują ofiary wypadków drogowych, przychodzą z pomocą podczas  powodzi, nawałnic i innych klęsk żywiołowych, wspierają również energetyków w usuwaniu awarii. Wyposażenie zakupione ze środków Fundacji TAURON posłużyło w niejednej akcji ratującej życie i zdrowie. Strażacy niejednokrotnie wykazali się odwagą a my chcemy wspierać ich w codziennej pracy.


  Czerwony wóz strażacki

  Wóz strażacki stoi z rozsuniętym bokiem

 • Od początku trwania pandemii kierowaliśmy pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. Od 2020 roku skupiliśmy się na wsparciu finansowym szpitali. Fundacja udzieliła wsparcia finansowego  szpitalom w całej Polsce w kwocie 3 663 750,00 zł. Środki z darowizn zostały przeznaczone na zakup sprzętu medycznego a także środków ochrony osobistej. Mamy poczucie, że jako fundacja, mamy nie tyle możliwość, co obowiązek niesienia pomocy w tych trudnych chwilach. 

  Sprzęt medyczny

 • Jak sprawić by na buzi dziecka pojawił się uśmiech? Takie pytanie zadała sobie Fundacja TAURON, stąd pomysł na zorganizowanie konkursu „Energia z uśmiechu dziecka”. Podopieczni z placówek opiekuńczo-wychowawczych znajdujących się na terenie działania Grupy TAURON przygotowali projekty plastyczne, muzyczne, wideo oraz osobiste listy. Wśród nadesłanych prac 41 domów dziecka otrzymało nagrody pieniężne na realizację najpiękniejszych marzeń dzieci.

  Regulamin Konkursu Energia z Uśmiechu Dziecka
  Załącznik nr 1 do Regulaminu

 • Fundacja TAURON wspiera najmłodszych w ich rozwoju i edukacji. W okresie pandemii udzieliliśmy wsparcia finansowego 36 szkołom w celu zakupu sprzętu komputerowego do zdalnej nauki dla uczniów z najbiedniejszych rodzin. Wspieramy również placówki oświatowe w zakupie sprzętu i wyposażenia, dofinansowujemy biblioteki. Dzieci to nasza przyszłość, wspomagając ich edukację, inwestujemy w kolejne pokolenia.


 • Fundacja TAURON wsparła jeden z najstarszych w Polsce festiwali muzycznych – 59. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju. Wydarzenie to przyciągnęło nie tylko melomanów i znawców muzyki, ale także tych, którzy wiedzą jak ważna jest sztuka i jej kultywowanie. 

  Plakat festiwalu


 • Fundacja TAURON wsparła finansowo realizację filmu dokumentalnego o Kardynale Stefanie Wyszyńskim pt. “Będziesz miłował”. Film zrealizowała Fundacja Opoka w ramach obchodów 120. rocznicy urodzin oraz 40. rocznicy śmierci, a także beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przypadających w 2021 roku. Premiera dokumentu w Polsce, planowana na dzień 22 lutego 2022 roku, została objęta Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości. 

  Plakat z filmu

 • Jednym z celów Fundacji jest pomoc byłym i obecnym pracownikom Grupy TAURON oraz ich rodzinom. Choroba, kataklizm, wypadek – los często nas nie oszczędza, ale jesteśmy po to, by wzajemnie się wspierać. Dzięki darowiznom łatwiej stawiać czoło codzienności, odbudować swoje szczęście i uśmiechać się do życia i ludzi. Tylko w zeszłym roku przekazaliśmy łącznie kwotę 264.929,00 zł osobom w trudnych sytuacjach życiowych. Jako organizacja pożytku publicznego zbieramy 1% a w tym roku wszystkie przekazane wpłaty zostaną przekazane tylko na pomoc naszym współpracownikom. Dołącz do nas wpisując w swoim PIT: Fundacja TAURON, KRS: 0000418534.
   
 • Fundacja TAURON we współpracy ze Stowarzyszeniem Matuzalem rozpoczęła międzypokoleniowy projekt łączący seniorów z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i dzieci uchodźców z Ukrainy uczęszczające do Szkoły Podstawowej nr 22 im. Juliusza Słowackiego. Warsztaty stacjonarne i plenerowe mają na celu integrację, wspólną zabawę, kreatywne spędzanie czasu. Uczestnicy będą wspólnie brać udział w zajęciach wokalnych, plastycznych, kulinarnych, teatralnych – pełnych dobrej energii oraz humoru. Dziecięca fantazja połączona z doświadczeniem przyszywanych babć i dziadków zaowocuje przygotowaniem materiału muzycznego, który zostanie zaprezentowany w czasie katowickiej „II Dzielnicowej Senioriady".

  Zdjęcie sprzętu AGD Zdjęcie stołu a na nim słodkości

 • Fundacja TAURON wsparła 19 szpitali w walce z COVID-19. Dzięki wsparciu zakupiono sprzęt medyczny, środki ochrony osobistej, środki dezynfekcyjne. Przekazane środki umożliwiły również utworzenie przestrzeni dla zakażonych pacjentów.

  Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie,  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie,
  Jaworskie Centrum Medyczne Sp. z o.o.,
  Szpital Miejski w Zabrzu Sp. z o.o., 
  Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych  i Administracji w Katowicach,
  Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. J. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, II Klinika Ginekologii i Położnictwa, 
  Wojewódzki Szpital Chorób Płuc im. dr. Alojzego Pawelca w Wodzisławiu Śląskim,
  Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A. z siedzibą w Tarnowskich Górach,
  Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim, 
  Szpital Powiatowy w Chrzanowie Oddział Chorób Wewnętrznych i Geriatrii w Chrzanowie,
  SPZOZ Szpital im. dr J. Dietla w Krynicy Zdroju
  Szpital Powiatowy w Limanowej Imienia Miłosierdzia Bożego, 
  Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Myszkowie, 
  Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach sp. z o.o.,
  Szpital w Pyskowicach sp. z o.o., 
  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębie-Zdroju,
  Szpital Kliniczny im. Dr J. Babińskiego SPZOZ w Krakowie, 
  Szpital Powiatowy w Chrzanowie, 
  SPZOZ Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach.
   
 • W trakcie trwania pandemii, Fundacja TAURON zaoferowała 35 szkołom pomoc w zakupie sprzętu komputerowego, niezbędnego do zdalnego nauczania dla najbardziej potrzebujących uczniów. Wsparcie otrzymały następujące placówki:

  Szkoła Podstawowa im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Mnikowie,
  Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 11 w Krakowie,
  Szkoła Podstawowa nr 138 w Krakowie,
  Szkoła Podstawowa Nr 85 w Krakowie,
  Zespół Szkół Techniczno – Ekonomicznych w Skawinie, 
  Szkoła Podstawowa nr  1  im. Tadeusza Kościuszki w Choczni, 
  Zespół Placówek Oświatowych w Słopnicach, 
  Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Świętej Królowej Jadwigi w Barwałdzie Dolnym, 
  Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Św. Antoniego z Padwy w Brzezince, 
  Rada Rodziców przy Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej,
  Zespół Szkolno – Przedszkolny  nr 7 w Krakowie,
  II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego  w Chrzanowie,
  Rada Rodziców Przy Szkole Podstawowej nr 82 w Krakowie, 
  Zespół Szkół im Bartosza Głowackiego w Proszowicach,
  Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Ilkowicach, 
  Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 3 im. gen Mariusza Zaruskiego w Zakopanem, 
  Szkoła Podstawowa im. Legionów Polskich w Poroninie,
  Szkoła Podstawowa im. 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Luborzycy,
  Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej Polski w Dobczycach,
  Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Raciechowicach,
  Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Charsznicy,
  Szkoła Podstawowa im Kornela Makuszyńskiego w Jaworniku, 
  Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach,
  Zespół Szkolno-Przedszkolny im M. Kopernika Szkoła Podstawowa w Nidku,
  Zespół Szkolno-Przedszkolny we Frydmanie,
  Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Stróży,
  Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Centrum Oświatowym im. S. Wyspiańskiego w Koszycach,
  Zespół Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej,
  Szkoła Podstawowa im. Stefana Pawlika w Rytrze,
  Szkoła Podstawowa w Kwaczale,
  Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 111 w Krakowie,
  Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Młyńczyskach,
  Szkoła Podstawowa nr 54 w Krakowie,
  Zespół Szkoły i Przedszkola w Zbludzy,
  XII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie.
   
 • TAURON Junior Cup to turniej dla młodych piłkarzy, który na stałe już wpisał się w jesienny kalendarz sportowych imprez w południowej Polsce. Co roku w ramach obchodów Święta Niepodległości w turnieju rywalizują zespoły młodzików z województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego.

  Fundacja TAURON wyróżniła następujące kluby sportowe oraz podmioty, biorące udział w turnieju:

  LKS Nysa Kłaczyna;
  UKS Football Academy Bolesławiec;
  Orzeł Pawłowice;
  MUKP Dąbrowa Górnicza;
  Młodzieżowy Klub Sportowy "Zaborze" Zabrze;
  Akademia Piłkarska Champions Chrzanów;
  Uczniowski Klub Sportowy Orlik Dębno;
  AKADEMIA PIŁKARSKA LIMANOVIA;
  Akademia Piłkarska Oleśnica;
  UKS HATTRICK GŁUCHOŁAZY;
  UKS Lisek Milówka;
  Muks Mineralni Krynica Zdrój;
  Klub Sportowy Zakopane;
  Akademia Piłkarska Chemik Kędzierzyn-Koźle;
  UKKS Katowice;
  Stowarzyszenie SIEMACHA Akademia Sportu Progres.
   
 • Akcja Domy Pozytywnej Energii skierowana jest do całodobowych placówek opiekuńczo – wychowawczych z terenu działania Grupy TAURON. Celem akcji jest poprawienie warunków życia dzieci z domów dziecka.
  Za jej organizację odpowiadają wolontariusze Fundacji TAURON, działający w ramach wolontariatu pracowniczego.   

  Pierwsza edycja odbyła się w 2005 roku. Od tego czasu akcja cieszy się dużym uznaniem zarówno wśród uczestników, jak i władz lokalnych. Na początku była prowadzona na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny, od 2011 r. jest organizowana na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląs
  kiego, małopolskiego i podkarpackiego. Projekt został wyróżniony przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i znalazł się w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2012. Dobre praktyki”.

  W 2015 roku mieszkańcy placówek opiekuńczo-wychowawczych zostali zaproszeni do udziału w 11. już edycji akcji organizowanej w nowej formule. Jej temat brzmiał: „Dzielimy się pozytywną energią”. Realizacja zadania polegała na przeprowadzeniu w 2015 roku i opisaniu w formie raportu działania, którego celem była współpraca i integracja wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych 
  ze społecznością lokalną. Mogło ono mieć charakter jednorazowy i zostać przygotowane na potrzeby akcji, mogło też być kontynuacją wcześniej prowadzonej aktywności. Mogła to być aktywność na rzecz najbliższego otoczenia, np. sąsiadów, seniorów, dzieci lub młodzieży, zwierząt w schroniskach itd. Efekt był imponujący. Dzieci biorące udział w akcji Domy Pozytywnej Energii przeprowadziły w 2015 roku ponad 60 inicjatyw na rzecz seniorów, dzieci, zwierząt i otaczającej przyrody.

  Impreza finałowa odbyła się 6 października w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Na uczestników czekało wiele atrakcji: m.in. warsztaty z elektrycznością, warsztaty chemiczne, odkrywanie tajników robotyki i oczywiście zwiedzanie Muzeum Energetyki oraz spotkanie z paraolimpijczykami. I to właśnie w Łaziskach Górnych zostało ogłoszonych pięciu laureatów 11. edycji akcji. Zwycięzcy, oprócz tytułu Dom Pozytywnej Energii, zdobyli nagrodę finansową - 50 tysięcy złotych każdy.

  Temat przewodni akcji Domy Pozytywnej Energii w 2016 roku brzmi: „Nasze szlaki z pozytywną energią”. Zadaniem uczestników będzie zaproponowanie trasy 1-dniowej wycieczki po okolicy (w promieniu ok. 50 km od miejsca zamieszkania) i zaprezentowanie odkrytych przez siebie mało znanych miejsc, ciekawych pod względem krajobrazowym, ważnych dla regionu lub jego historii, wartych pokazania i poznania przez innych. Na przygotowanie i przesłanie prac uczestnicy będą mieli czas do połowy lipca. Laureatów poznamy podczas imprezy finałowej we wrześniu.

   
  Szczegóły na temat projektu i regulamin znajdują się na stronie
  www.domypozytywnejenergii.com.pl

 • W Polsce co godzinę jest stawiana komuś diagnoza: białaczka. Słyszą ją zarówno dorośli, młodzież, jak i rodzice małych dzieci. Tylko niewielka część chorych znajduje dawcę wśród rodziny. Dla reszty poszukuje się dawcy w rejestrach dawców niespokrewnionych. Szansa na znalezienie „bliźniaka genetycznego” jest nikła – wynosi czasem 1:25 tys., czasem 1:5 mln, ale jest możliwa. Dlatego im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na znalezienie tego właściwego.  Jednym z celów Fundacji TAURON jest angażowanie się w projekty istotne społecznie, a do takich należy dawstwo szpiku kostnego. Projekt „Bohaterowie z dnia na dzień” wpływa na rozszerzenie bazy dawców szpiku i równocześnie umożliwia angażowanie pracowników w rozwój organizacji odpowiedzialnej społecznie.

  Projekt „Zostań bohaterem – masz to we krwi”, którego celem jest zachęcenie i umożliwienie pracownikom przyłączenia się do bazy dawców szpiku kostnego, rozpoczął się w Grupie TAURON w 2012 r. Pierwszy firmowy Dzień Dawcy zorganizowano w centrali Grupy, spółce TAURON Polska Energia w Katowicach. W jego trakcie do bazy potencjalnych dawców szpiku przystąpiło 30 proc. pracowników. Pierwsza akcja miała charakter pilotażowy. Jej efekty były sygnałem, że warto kontynuować projekt w pozostałych spółkach Grupy TAURON oraz podczas wydarzeń sponsorowanych przez TAURON (GOPR, TAURON Nowa Muzyka, Lato z energią, Festiwal Energii). Do projektu kolejno przyłączyły się: TAURON Ciepło, TAURON Wydobycie, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Dystrybucja. Dzięki naszym działaniom baza wzbogaciła się już o ponad 3,7 tys. osób.

  Założeniem projektu jest zbudowanie bazy wiedzy i dostarczenie pracownikom wyczerpujących informacji na temat dawstwa szpiku, Dni Dawcy poprzedzają dwumiesięczne akcje informacyjno-edukacyjne, w ramach których pracownicy otrzymują pakiet danych dotyczących problemu dawstwa szpiku. Fundacji TAURON zależy na umożliwieniu pracownikom podjęcia przemyślanej i świadomej decyzji, dlatego mogą oni zadawać wszelkie pytania, wykorzystując specjalnie uruchomione przez partnera merytorycznego akcji, Fundację DKMS Polska, kanały – adres e-mail oraz numer telefonu.


 • Fundacja TAURON realizowała szereg pomniejszych projektów, dzięki którym wsparcie otrzymały:

  osoby fizyczne;
  stowarzyszenia pomagające osobom najuboższym, wspierające działania o charakterze osłonowym, zapobiegające degradacji społecznej osób bezdomnych i skrajnie ubogich; 
  stowarzyszenia wspierające osoby niepełnosprawne; 
  stowarzyszenia i instytucje wspierające i chroniące dzieci i młodzież oraz ich rodziny;
  instytucje kulturalne;
  zespoły regionalne;
  jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej;
  hospicja;
  placówki opiekuńczo-wychowawcze;
  instytucje wspierające edukację dzieci, placówki edukacyjne;
  instytucje prowadzące szkolenia i wspierające rozwój społeczny;
  instytucje związane z kościołem (parafie, zakony, Uniwersytet Papieski).